5 věcí, které si musíme přestat říkat o zoo

Od chvíle, kdy dokument Blackfish dorazil na filmová plátna, si svět začíná uvědomovat, jak kruté je držet mořské savce jako Tilikum uvězněné v nádržích. Ale co ostatní zvířata v zajetí?

1000-owl-zoo

Slýcháme mnoho věcí, které mají ospravedlnit držení zvířat v zajetí. Ale jsou tato ospravedlnění založena na faktech, nebo jsou jen tím, čemu zoo chtějí, abychom věřili? Podívejme se na 5 věcí, které slýcháme o zoo, a na to, proč bychom se nad nimi měli zamyslet.

MÝTUS 1: „Zoo existují kvůli zachování druhů“

I když některé zoo mohou malými částmi přispívat k záchovným projektům, drtivou většinu živočišných druhů v zoo na seznamu ohrožených druhů nenajdeme a ty, které ano, nebudou pravděpodobně nikdy vráceny do svých přirozených habitatů. Studie provedená Společností pro ochranu zvířat v zajetí (CAPS) zjistila, že téměř polovina zvířat v chovných programech v EU není v divoké přírodě ani ohrožena.

Pravdou je, že zoo existují primárně pro zisk. Jedním z největších trumfů zoo jsou zvířecí mimina. Ta se často rodí, i pokud zoo nemá dost místa, aby si je mohla nechat, což nevyhnutelně vyústí v „přebytečná“ zvířata. Management řízení přebytku je jedním z nejlépe střežených tajemství moderních zoo. V roce 2014 byl svět šokován a rozhořčen, když v kodaňské zoo zabili zdravého dvouletého žirafího samce Maria a rozřezali ho před zraky diváků.  Jeho tělem pak byli nakrmeni lvi.

V reakci na rozsáhlou kritiku bránil vědecký ředitel kodaňské zoo Bengt Holst toto rozhodnutí prohlášením, že zoo měla přebytek žiraf a že je to něco, co „se dělá každý den“, jen ne před zraky veřejnosti. Jen o nějaký čas později se kodaňská zoo znovu objevila ve zprávách kvůli zabití čtyř zdravých lvů, aby si udělala místo na nového samce, kterého chtěli množit.

Zoo také běžné prodávají a přemisťují zvířata, která podle nich přežila svou ziskovost nebo která již nadále nezapadají do chovných projektů. Obchod s jinými zoo je pro přemisťovaná zvířata velice stresující, protože za sebou zanechávají společenské vazby a okolí, na které si již zvykla.

Tak jako u SeaWorld a dalších mořských parků zájmy zvířat obvykle stojí v řadě až za lákáním návštěvníků a vyděláváním peněz.

FAKT: Zoo existují pro zisk.

MÝTUS 2: „Zoo jsou nejlepším způsobem, jak se poučit o zvířatech“

children-tiger-JMZoo vás může naučit mnoho o tom, jak se zvířata chovají v zajetí, ale naučí vás jen velmi málo o chování zvířat v přírodě. I přesto, že se moderní zoo snaží, aby zvířatům vytvořily přirozenější prostředí, není většina zvířat v zajetí schopna žít způsobem, který by pro ně byl přirozený, a některá mohou být i pod vlivem léků, které upravují jejich chování. (Viz bod 4)

Ti, kdo zoo navštěvují, se v tomto možná poznají. Studie chování návštěvníků čtyř amerických zoo zjistila, že jen 6 % návštěvníků uvedlo, že chodí do zoo, aby zjistili více o zvířatech, zatímco 86 % návštěvníků řeklo, že šli do zoo ze „společenských nebo rekreačních důvodů“.

V raných dnech oblíbenosti zoo byla televize ještě vzdálená každodenní realitě lidí. Dnes, s poučnou a informativní povahou dokumentů, interaktivními online vzdělavacími nástroji a vzrůstající snadností a dostupností mezinárodního cestování, máme možnost učit se o zvířatech jejich sledováním v přirozených habitatech.

(Je na čase dát vale koloniálnímu dědictví zoo?)

„Učení se“ o zvířatech tím, že je držíme pod zámkem, není jen neúčinné, ale je to zastaralé.

FAKT: Nejlepším způsobem, jak se naučit o zvířatech, je jejich pozorování v přirozeném habitatu.

MÝTUS 3: „Zoo jsou ‚normální‘ součástí společnosti“

1000-giraffes-zooNa tučňákovi, žirafě nebo slonovi uprostřed australského města není nic přirozeného. Zvykli jsme si na to jako na součást normální společnosti. Až když se něco pokazí, připomeneme si, že městská zoo není místo pro zvíře.

Zrovna letos záplavy v Gruzii zničily ohrady tbiliské zoo a tucty zvířat ze zoo se dostaly do ulic, včetně lvů, medvědů, vlků a hrocha.

Zhruba 20 vlků, 8 lvů, bílých tygrů, tygrů, šakalů, jaguárů bylo buď zastřeleno zvláštními jednotkami nebo je nezvěstných. Mzia Sharashidze, mluvčí Tbilisi Zoo

Pokud se podíváme zpět do historie, uvidíme, že držení zvířat v zajetí za sebou zanechalo stopu katastrof…

  • 2015: Ošetřovatelé v duisburské zoo v Německu zastřellili samce orangutana, který se pokusil utéct, s tím, že účinek sedativ by se projevil až za dlouhou dobu.
  • 2015: Tucty zvířat – včetně lvů, tygrů, opic a krokodýlů – zemřely hlady a žízní v Khan Younis Zoo v pásmu Gazy, když byly ponechány bez péče během izraelsko-palestinského konfliktu.
  • 2012: Lední medvěd v Buenos Aires Zoo se přehřál a zemřel. (Další přehřívaný a deprimovaný lední medvěd, Arturo, se v tuto chvíli nachází v argetinské zoo a její ředitel ho navzdory tlaku veřejnosti odmítá přemístnit.) (EDIT: Arturo zemřel v červenci 2016.)
  • 2008: Unikla poznámka, která odhalila, že ošetřovatel v Melbourne Zoo více než tucetkrát bodnul slona, Dokkoona, ostrým kovovým hrotem. Stejná poznámka odhalila, že samec gorily, Rigo, byl více než 16 let držen v izolaci a že čtyři lachtani trpěli částečnou slepotou způsobenou chlórem z mrňavého bazénku, v kterém byli drženi po dobu tří let, zatímco byla stavěna expozice za 20 milionů dolarů.
  • 2007: V Cleveland Zoo byl utracen klokan po té, co byl sražen vláčkem, který zoo projíždí.
  • 2004: Třináctiletý samec gorily, Jabari, uniknul z Dallas Zoo a byl zastřelen policií.
  • 2002: Záplavy expozic v pražské zoo vedly k utracení slona a hrocha, aby byli „zachráněni“ před utopením.
  • 2000: Osmnáctiletá medvědice pyskatá, Medusa, zemřela kvůli dehydrataci, když ji představitelé Toledo Zoo zavřeli v jejím doupěti k přezimování, aniž by věděli, že její druh nezimuje.

Narodili jsme se do společnosti, která přijímá zoo jako samozřejmost, ale vynález zoo se datuje tisíce let zpátky – do doby, kdy se vystavovali i lidé, kteří vypadali odlišně. Dnes máme neomezené možnosti zábavy, nemluvě o větším porozumění o vnímání a potřebách zvířat. V dnešní společnosti se zírání na zvířata přes sklo zdá nejapně překonané. Rozhodně to není nezbytné a zřídka (pokud vůbec) je to v nejlepším zájmu zvířat.

(Bylo zastřelení vzácné gorily skutečně jedinou možností?)

Kostarika toto připustila a v roce 2013 vyhlásila, že do deseti let uzavře všechny své zoo a propustí zvířata, která jsou schopná umístění do přírody.  (O ostatní se postarají v azylech nebo dožijí v přírodních parcích.) Která země bude další a udělá toto soucitné rozhodnutí?

FAKT: Na zoo není nic „normálního“. Divoká zvířata patří do přírody, ne do zajetí v městech.

Jediná bytost na zemi, jejímž přirozeným habitatem je zoo, je ošetřovatel. Robert Brault

MÝTUS 4: „Zvířata v zoo jsou šťastná“

orangutan-JMPo celém světě jsou zdokumentovány případy zvířat v zajetí, která vykazují známky úzkosti a deprese.  Ve skutečnosti je psychologická tíseň u zvířat v zoo tak běžná, že má své vlastní jméno:  zoochóza.

Zoochóza zahrnuje houpání se, kymácení se, nadměrné pochodování tam a zpět, kroužení, kroucení krkem, sebepoškozování, přehnané umývání se, kousání, zvracení a koprofágii (konzumování výkalů).

Tyto rysy jsou z velké části neobvyklé u zdravých a šťastných zvířat v přírodě. Zvířata držená v zajetí jsou ochuzena o schopnost vyjádřit své přirozené touhy, a to často vede k dopadům na jejich mentální a emocionální zdraví, které se tragicky zřetelně projeví ve formě zoochózy. Pokud je takové chování vykazováno uvězněnými nebo neklidnými zvířaty v jiných situacích, běžně se o něm mluví jako o „stereotypním chování“ a vědci je považováno za jasný indikátor závažných problémů dobrých životních podmínek zvířat.

Je ještě smutnější, že je známo, že se zoo po celém světě vyrovnávají s těmito problémy podáváním léků postiženým zvířatům. Ve své knize Animal Madness říká Laurel Braitman, že praxe podávání antidepresiv zvířatům je překvapivě běžná.  „V každé zoo, kde jsem s někým mluvila, byla vyzkoušena psychofarmaka.“  V jednom případě Braitman uvádí ledního medvěda jménem Gus, který žil v Central Park Zoo. Gus začal kompulzivně plavat dokola ve tvaru osmičky 12 hodin denně.

(5 důvodů, proč sloni nepatří do zajetí)

Zvířecí psycholog usoudil, že se Gus nudí. A není divu, když jeho expozice tvoří méně než 0.00009 % toho, jaký rozsah by měla v Arktidě.  Navzdory tomu, že se narodil v zajetí, stále má pudy dravce. Ve skutečnosti, když byl přesunut do zoo, bavil se sledováním malých dětí. Ale zoo nechtěla, aby se kvůli němu děti bály, tak postavila bariéru, aby tomu zabránila.

Gus podstoupil behaviorální terapii v hodnotě tisíců dolarů, získal přezdívku „bipolární medvěd“ a … předepsali mu Prozac. Jeho kompulzivní plavání zvolnilo, ale nikdy se ho nezbavil. Gus zemřel v zajetí v roce 2013 ve věku 27 let.

Stejně tak bylo odhaleno, že trenéři v Sea World (USA) podávají psychoaktivní drogy a antidepresiva některým svým mořským zvířatům. Od chvíle, kdy dokument „Blackfish“ odhalil pravdu o držení vysoce aktivních a sociálních zvířat, jako jsou kosatky, v zajetí, zaznamenal SeaWorld značný pokles návštěvnosti. Společnost rozpoznává, že na smutných zvířatech není nic veselého.

(Kosatky v zábavním parku SeaWorld mají alarmující počet zranění)

FAKT: Bylo zjištěno, že život v zajetí vede u některých zvířat k neurózám a depresi.

MÝTUS 5: „Zoo se starají“

1000-marmoset-zooZoo se nejvíce starají o jednu věc: o zisk. Bývalý ředitel zoo, David Hancocks, odhaduje, že méně než 3 % rozpočtu zoo odchází do konzervačních projektů, kdežto většina jde na „hi-tech“ exhibice a marketingové snahy nalákat návštěvníky.  Zoo existují primárně, aby vystavovaly zvířata a vydělávaly na nich peníze. V tomto mají zoo mnohem více společného se zvířecími cirkusy či mořskými parky než s azyly a přirozenými habitaty.

(Pokud to vypadá jako krutost, nenechte si namluvit, že je to pro jejich ochranu)

Lidé jsou schopni velké laskavosti k našim mezidruhovým společníkům. Když vidíme zvíře trpět, skočíme mu na pomoc (tak jako úžasní lidé v tomto videu).

Pokud mají zoo na srdci nejlepší zájmy zvířat, držely by je vůbec v zajetí? A pokud my jako jednotlivci máme na srdci nejlepší zájmy zvířat, budeme nadále platit za to, abychom je viděli za mřížemi a skleněnými zdmi?

Máme možnost prokázat svůj respekt ke zvířatům tím, že je necháme žít přirozeným životem, než abychom přispívali instituci, která je množí pro život v zajetí. Můžete změnit životy zvířat tím, že si zvolíte alternativy zoo, které jsou ke zvířatům přátelské, například obdivování zvířat v přírodě, v azylech, nebo v televizi.

převzato z onegreenplanet