Plastový odpad znečišťuje každý centimetr naší planety

Téma plastového odpadu se nám již stalo tak běžným, až se zdá, že jsme mu přestali všichni přikládat váhu. Obrázky plastových oceánů, skládek a znečištěných lesů nám přijdou normální. Nikoho z nás už nezarazí obal od sendviče na chodníku vedle další hromádky prázdných pet lahví. Proč nás tento zásadní problém nezajímá? Kolik toho ještě potřebujeme vidět, jestli vůbec…

Od igelitových sáčků až po obaly na CD – veškerý plastový odpad vyprodukovaný lidskou existencí nyní pokrývá celou planetu, a dává tak za vzniku nové epochy. Pojem antropocén už nejspíš známe všichni.

(Epocha antropocénu : vědci vyhlašují úsvit věku ovlivněného lidmi)

494169a-i1.0

Lidským obyvatelům planety se od druhé světové války povedl opravdu obdivuhodný kousek – podařilo se nám vyprodukovat tolik plastů, že bychom jimi pokryly naprosto celý povrch zeměkoule, jak ukazuje mezinárodní studie. Tato schopnost obalit celou planetu do plastového odpadu je naprosto alarmující. Jak uvádí vědci, tato skutečnost dokazuje, že lidské aktivity mají hluboce negativní dopad na celý náš svět.

Uskutečněný výzkum, který byl publikován v časopise Anthropocene ukazuje, že žádná plocha naší Země již není neposkrvněna plastovým odpadem. Naprosto každý centimetr je poznamenán naší plastovou dobou. Plastové láhve, sáčky, polystyrenové obaly, cédéčka, cigaretové filtry, nylon a další plasty, to vše nás obklopuje na každém našem kroku. Některé plasty se vykytují v mikroskopických zrnkách, jiné v obrovských hromadách. Vliv těchto odpadů je více než škodlivý.

(Jak na život bez odpadu)

„Výsledky výzkumu nás opravdu překvapily,“ uvedl hlavní autor projektu, profesor Jan Zalasiewicz z Univerzity Leicester. „Je známo, že člověk dovede vyrobit velkou škálu plastových výrobků, v posledních 70 letech množství velmi rostě, od bakelitů až po PVC. Neměli jsme však nikdy ani tušení, jak plastový odpad cestuje po planetě. Nejen, že se spousta odpadu plaví po oceánech, ale mnoho z nich se ukládá přímo na mořském dně. To značí jediné – naše planeta se nachází v kritickém stavu.“

3500

Klíčovým zjištěním v této studii je fakt, že vznik tak objemného plastového odpadu je považován za znamení nové epochy. Zalasiewicz je předsedou skupiny geologů, kteří zhodnotili, že činnost lidstva přivedla planetu do nové geologické epochy – antropocénu. Tím tak skončil holocén, který vznikl před 12 000 lety.

Každým rokem se vyrobí více než 300 milionů tun plastu.

„V roce 1950 jsme prakticky nevytvořili oproti dnešní době žádný plast. Je to neuvěřitelný vzestup,“ dodal Zalasiewicz. „Celkový roční objem přes 300 milionů tun plastů se blíží hmotnosti celé lidské populace. Bohužel víme, že toto číslo bude dále jen a jen růst. Celkové množství plastu vyrobeného od druhé světové války je kolem 5 miliard tun a je velmi pravděpodobné, že do konce století dosáhne až na 30 miliard. Dovedeme si asi všichni představit, jaký to bude mít fatální dopad…“

(Ryby jedí stejné množství plastu, jako dospívající lidé fastfoodu)

Je šokující, že dokonce i polární oblasti, které jsou obecně stále považovány za člověkem nedotčené zóny jsou už plastovým odpadem znečištěny také. V roce 2014 objevili výzkumníci obrovské množství plastových granulí zmrazených v arktickém moři. Ve vodním prostředí je problém s plastem především kvůli živočichům, kteří zde žijí. Nejen, že se do plastového odpadu zamotávají, ale také se ho pokoušejí konzumovat, což samozřejmě nevede jinam, než k jejich usmrcení.

Upraveno z The Guardian