Miliony plastových lahví za minutu – nový obal naší planety je stejně nebezpečný jako změny klimatu

Předpovídá se, že roční spotřeba plastových lahví dosáhne do roku 2021 půl bilionu, což naprosto překračuje veškeré úsilí o recyklaci a výrazně ohrožuje oceány, pobřeží i veškerá jiná prostředí.

Každou minutu je na celém světě zakoupen milion plastových lahví. Do roku 2021 toto číslo vzroste o dalších 20 %. Tato skutečnost povede k další enviromentální krizi, kterou odborníci kvůli nebezpečnosti přirovnávají ke klimatickým změnám.

Podle nejnovějších údajů je nárůst plastových lahví odhadován na více než půl bilionu prodaných kusů každoročně až do konce tohoto desetiletí.

Lidská potřeba, která se rovná zhruba 20 000 zakoupeným lahvím každou vteřinu, je poháněna zdánlivě nenasytnou touhou po balené vodě v PET lahvích.

3504

Po celém světě se v roce 2016 prodalo více než 480 miliard plastových lahví, což je zhruba o 300 miliard více, než před deseti lety. Pokud bychom všechny tyto lahve pospojovali k sobě, mohla by jejich délka dosáhnout dále než na polovinu vzdálenosti Země od Slunce. Do roku 2022 se však toto číslo zvýší na 583,3 miliard kusů.

Většina plastových láhví na nealkoholické nápoje a vodu je vyrobena z polyethylentereftalátu (PET), který je poměrně dobře recyklovatelný. Ale vzhledem k množství používaných lahví a dalších plastových obalů se snaha a úsilí o recyklování těchto materiálů bohužel nezvládá udržet ve stejném tempu a odpadky se hromadí.

(Plastový odpad znečišťuje každý centimetr naší planety)

V roce 2016 se k recyklaci dostala méně než polovina zakoupených lahví a pouhých 7 % z této poloviny se znovu proměnilo na nové lahve. Většina plastového odpadu však končí v přírodě a v oceánech.

Jakmile se plastový odpad dostane do oceánu, mezi 5 až 13 miliony tun pohltí mořští ptáci, ryby a další organismy. Podle vědeckých odhadů budou naše oceány do roku 2050 obsahovat více plastů než ryb a dalších živočichů.

Podle odborníků se už plastový odpad z oceánů skrze těla mořských živočichů začíná dostávat i do potravy lidských obyvatel planety.

Vědci z belgické univerzity v Gentu nedávno učinili výzkum, v rácmi kterého spočítali, že lidé konzumující mořské plody a ryby do svého těla každoročně dostávají až 11000 malých plastových částeček. Minulý rok v srpnu zveřejnila Univerzita Plymouth výsledky průzkumu, ve kterém bylo zjištěno, že se v těle třetiny ulovených ryb, včetně tresky, makrely i měkkýšů,  nacházel plast. Během minulého roku vyzval Evropský úřad pro bezpečnost potravin k naléhavému výzkumu, přičemž vyjádřil rostoucí obavy o lidské zdraví a bezpečnost potravin vzhledem k potenciálu mikroplastistického znečištění v konzumovaných živočiších.

(Jak zredukovat svou uhlíkovou stopu)

Ve Velké Británii se každodenně použije přes 38,5 milionu plastových lahví – méně než polovina z tohoto množství je recyklována, více než 16 milionů se ukládá na skládkách, spaluje, či končí v oceánech a v přírodě. Výroba plastů směřuje až k čtyřnásobnému nárůstu do roku 2050.

4096.jpg

Obavy z plastového znečištění v oceánech se šíří po celém světě. Minulý měsíc našli vědci téměř 18 tun plastu na jednom z nejvzdálenějších a nejopuštěnějších ostrovů světa – neobydleném korálovém atolu v jižním Pacifiku.

nycgif-compressor.gif
Pohyb plastového odpadu v Atlanském oceánu

Další studie o vzdálených arktických plážích zjistila, že i přes minimální obydlenost jsou pláže silně znečištěny plastem. Během posledních týdnů vědci varovali před znečištěním nejkrásnějších pláží Spojeného království, kde jsou v ohrožení především divoká zvířata.

Nejznámější výrobci nápojů produkují zároveň i největší množství plastových lahví. Coca-Cola každoročně vyrobí více než 100 miliard lahví – to je více než 3400 za sekundu. Většina z těchto výrobců nejkonzumovanějších nápojů pro své výrobky používá plast s průměrně 6,6 % recyklovatelného plastu. Třetina z nich však nemá žádné snahy o zvýšení využívání recyklovatelných materiálů.

Podle Britské organizace zabývající se plasty (BPF) dokonce výroba recyklovatelných plastů potřebuje až o 75 % méně energie než původní plast. Značky by prý ale neměly být nuceny do zvyšování počtu lahví z recyklovaných materiálů. „Množství recyklovatelných materiálů by mohlo být až stoprocentní. Ale bohužel, toto rozhodnutí nezávisí na nikom jiném, než na leaderech těchto společností a je posuzováno různými faktory,“ řekl Philip Law, generální ředitel BPF.

Upraveno z The Guardian