Plastový odpad – konec brček?

Britský řetězec barů a restaurací Wetherspoon’s se rozhodl ze svých podniků naprosto odstranit používání plastových brček. Chce tak poukázat na obrovské množství, které se jich hromadí na dnech moří, oceánů a v přírodě obecně. Jakých dalších plastových výrobků bychom se mohli zbavit?

Návštěvníci populárního řetězce Wetherspoon’s si budou muset do konce roku začít zvykat na nové opatření, které síť restauračních zařízení aplikovala do svých podniků. Majitelé tak chtějí upozornit na zbytečné množství plastového odpadu, který brčka z části také způsobují, a doufají, že další sítě a podniky jim půjdou příkladem.

Následujíc velké firmy, jako například Tesco, které minulý měsíc oznámilo, že přestane prodávat jednorázové plastové tašky, Wetherspoon’s tvrdí, že se díky nátlaku začíná situace zbytečného plastového odpadu obracet k lepšímu. Nyní se tak snaží zamezit tomu, aby 70 milionů brček končilo každým rokem na dnech oceánů.

bordel.jpg

Pro životní prostředí je však potřeba udělat mnohem víc. Vědci varují, že plastové znečištění už přerůstá v permanentní znečištění naprosto celé planety. Tato bezútěšná zpráva se potvrdila s dalším objevem – plast si už našel cestu naprosto do všeho, od ryb přes vodu z kohoutku až do mořské soli.

Od roku 1950 lidé vyprodukovali přes 8,3 bilionů tun plastů – to je srovnatelné množství jako váha jednoho bilionu slonů. A tento plastový odpad na naší planetě zůstane po stovky i tisíce let. Ačkoliv plast přinesl lidstvu mnoho užitku, už nyní je evidentní, že naši Zemi zcela ničí, ať už se jedná o zdevastované oceány nebo lidské zdraví či přírodu.

(Doba plastová)

Jak se alespoň částečně nepodílet na produkci masového plastového odpadu?

Rozlučte se s plastovými lahvemi
Každou minutu se na světě prodá přes jeden milion nápojů v plastových lahvích, které pak následně končí na skládkách, na dnech oceánů a ve volné přírodě. Pořiďte si znovupoužitelnou lahev a naplňte si ji vodou z kohoutku. Existuje něco jednoduššího?

Vyhněte se jednorázovému nádobí
Kelímky na kávu, plastové příbory, talíře, tácky,…. tomu všemu se dá jednoduše vyvarovat tím, že si pro svůj oběd zajdete s vlastní nádobou nebo že si v kavárně necháte kávu s sebou připravit do vašeho vlastního hrnečku. Každý rok lidé použijí přes 500 miliard jednorázových kelímků na kávu, které jsou po jednom použití vyhozeny.

Na nákupy s vlastní taškou
Igelitové tašky z obchodů jsou pro naši planetu tou největší zkázou hned po plastových lahvích. Na nákup si s sebou vezměte svoji vlastní tašku, kterou můžete používat každý den znovu a znovu. Ideální jsou například látkové, které unesou jakoukoliv váhu, a máte jistotu, že vám poslouží po dlouhé roky. Ovoce, zeleninu ani pečivo nemusíte brát do igelitových pytlíků zvlášť. I zde je můžete snadno nahradit vlastními obaly, sáčky, síťkami…

Vyměňte mýdla!
Běžný člověk spotřebuje i desítku lahviček s mýdlem či šampónem ročně. Tuhá mýdla i šampony se dají pořídit v papírovém obalu a vydrží vám mnohem déle.

Další možnosti a rady, jak se vyhnout vytváření odpadu najdete v našem zerowaste manuálu –  Zerowaste měsíc

Upraveno z The Guardian