Missourská univerzita navzdory protestům schválila využívání prasat na výzkum

Missourská univerzita uvedla, že navzdory protestům národních i místních ochránců zvířat bude dál pokračovat ve využívání prasat na výcvik lékařů.

Organizace Physicians Committee for Responsible Medicine (Lékařská komise pro zodpovědnou medicínu) minulý týden uspořádala demonstraci před Univerzitní nemocnicí, aby vyjádřila svůj nesouhlas s dalším využíváním prasat při výcviku lékařů. Demonstrace byla uspořádána poté, co univerzitní Komise pro využívání zvířat a péči o ně na počátku měsíce odhlasovala, že tato metoda bude používána až do listopadu 2020.

Kerry Foley, pohotovostní lékařka v důchodu, uvedla, že Missouri je jediným z pěti pohotovostních programů ve státě, který stále využívá prasata. Průzkum prováděný Lékařskou komisí odhalil, že pouhých 16 z 211 programů pro pohotovostní rezidenty v USA a Kanadě využívá k výcviku prasata.

(Kdo jsou zvířata, na kterých provádíme pokusy?)

„Původně byla využívána, protože jsme neměli dostupnou technologii. Dnes ji máme,“ prohlásila Foley během protestu před nemocnicí. „Dnes můžete získat tzv. perfuzované kadavery, které jsou velmi věrné a poskytnou opravdovou zkušenost s prací na skutečných pacientech.“

Zástupci univerzity v prohlášení sdělili, že živá prasata jsou důležitým doplňkem pro cvičení v simulačních laboratořích.

„Naším cílem na Missourské univerzitě je poskytnout našim rezidentům dovednosti a procedurální znalosti nutné k záchraně života našich pacientů,“ napsala mluvčí Jennifer Coffman. Dodala, že simulace k dokončení výcviku nestačí.

(Králičí peklo: Špinavý obchod s laboratorními zvířaty)

Protokol univerzity z roku 2015, uvádí, že osm rezidentů, kteří jsou každý rok do programu přijati, potřebuje k dokončení výcviku šest prasat na každou ze šestiměsíčních fází. Každé prase je před výcvikem uspáno a podrobeno osmi procedurám, které zahrnují otevření hrudníku, aby se dalo dosáhnout srdce, a proříznutí dýchacích cest v oblasti krku. Procedury jsou opakovány několika rezidenty na stejných zvířatech.

(Biotechnologové odhalují syntetického psa)

Foley však tvrdí, že žádný výcvik nevyžaduje využití prasete. Podle ní by bylo mnohem nápomocnější, kdyby se studenti učili na klinických anatomických modelech.

Převzato z US News