Nenechte se oklamat roztomilými záběry naklonovaných opic – jejich život bude plný bolesti

Sedmdesát devět pokusů, než se to vědcům povedlo. Opice za opicí byly nuceny žít v úděsných podmínkách a po několika dnech zemřely. Jména těchto miminek nám PR oddělení nesděluje.

Fotografie dvou naklonovaných opiček, Zhong Zhong a Hua Hua, jsou výmluvné. Podívejte se, jak na sobě úzkostně visí, jak se v jejich doširoka otevřených očích odráží krása i strach. Co tato miminka spatřila v laboratoři, ve které byla stvořena? Jaké pro ně bylo, když do nich vědci dloubali a štouchali? Zadívejte se do jejich očí.

zhongzhong-and-huahua-1-800x533.jpg

Nákladná PR mašinérie skrytá za tímto projektem uvedla zprávu o prvních naklonovaných opicích jako „vědecký průlom“. Jako by se z doktora Frankensteina stal spin doctor. Ale které části příběhu se rozhodli vynechat?

Ať si o etice tohoto vědeckého podniku myslíte cokoliv, klonování zvířat vede k ohromnému utrpení zvířat. Bolestivá, groteskní znetvoření a brzká smrt jsou téměř pravidlem: 96 % se nedožije šesti měsíců.

(Výzkumníci z missourské univerzity oslepili a zabili šest bíglů kvůli neprůkazné studii)

Vědci opět neztrácí čas, aby se pochlubili svým „úspěchem“, a opět se příliš nesnaží odhalit i tu temnou stránku. Dolly byla jediným přeživším dospělým z 277 klonovacích pokusů a prožila podivný, zakrnělý život, který byl od počátku do konce plný zdravotních problémů, včetně předčasné artrózy. Zemřela na rakovinu plic.

Hroznou pravdou je, že Zhong Zhong a Hua Hua budou mít štěstí, pokud zemřou mladí. Jinak na ně čeká krutost a utrpení. Klonovací humbuk je jako z hororového filmu. Pokud by to člověk dělal ve svém sklepě, považovali bychom ho za psychotického šílence. Ale za vysokými zdmi a pod rouškou akademických titulů a pompézních laboratoří poskytují těžké peníze této „vědě“ fasádu zodpovědnosti.

Vypovídající je i skutečnost, že při debatě o etice klonování zvířat se většina lidí okamžitě vrhne na vyhlídku toho, že by stejný proces mohl být nakonec použit i na lidi. Zvířata už trpí – právě teď – ale naší největší starostí je, že by se něco podobného mohlo časem stát i nám. Vykořisťovatelský a šmelinářský vztah lidstva ke zvířatům – který osobně považuji za válku proti zvířatům – se nám znovu odkrývá v celé své „kráse“.

(Kdo jsou zvířata, na kterých provádíme pokusy?)

Mimolidští primáti jako makakové jsou vnímavé, inteligentní bytosti, které s námi sdílí mnohé zásadní biologické i psychologické charakteristiky. Je to druh zvířat, která lidi milují a kterými jsou fascinováni ve virálních videích nebo dokumentech o přírodě. Soudím, že by měla být volná a svobodná a radostně se pohupovat ve svém přirozeném habitatu.

Zesnulý anglický spisovatel a anglikánský kněz William Inge řekl, že lidé „zotročili ostatní zvířecí bytosti a zacházeli s našimi vzdálenými bratranci v kožešině a peří tak špatně, že pokud by zvířata mohla vytvořit náboženství, ďábla by zobrazila jako člověka“.

Kdo by s tím mohl nesouhlasit? Jeden pozorovatel poukázal, že ovce Dolly se na lidi dívala „rudýma očima plnýma nenávisti“. Zhong Zhong a Hua Hua se na lidi dívají očima plnýma strachu. Nenávist a strach – jak jinak byste se dívali na ďábla?

Převzato z The Independent