Spolupracující paviáni unikli z biomedicínského zařízení

Čtyři paviáni v sobotu utekli z texaského biomedicínského výzkumného zařízení. K útěku použili velký barel.

Paviáni žijí v Jihozápadním národním výzkumném centru (SNPRC), které je součástí Texaského biomedicínského výzkumného zařízení v San Antoniu. V zařízení je umístěno okolo 2500 zvířat, včetně 1100 paviánů. Zvířata jsou zneužívána ve studiích týkajících se mimo jiné obezity, srdečních chorob a inzulinové rezistence.

Uprchlíci byli umístěni ve venkovních výběhu v rámci skupiny 133 samců, kteří nejsou v současnosti zneužíváni na pokusy.

„Paviáni jsou v ohradě v období, kdy nejsou využíváni. Obvykle je používáme na množení nebo čekají, než zjistíme, v jaké studii je můžeme využít,“ uvedla mluvčí TBRI Lisa Cruz.

Výběh je obklopen zdmi, které se stáčejí dovnitř, aby opice nemohly vyskočit ven. Tahle zeď ale očividně nebyla soupeřem pro čtveřici paviánů, kteří k ní přivalili dvěstělitrový barel, vylezli na něj a vyskočili z výběhu, jak uvádí prohlášení TBRI.

Velké modré barely bývají naplněny obilím a ve výběhu slouží jako „obohacení“ pro paviány. Podle původní myšlenky je musí paviáni kutálet, aby získali potravu, a „napodobili tak jim vlastní sběr“, uvádí prohlášení. Výběh a modré barely můžete vidět na následujícím videu:
Jeden ze čtyř paviánů se krátce po překonání zdi vrátil zpět, ale zbylí tři pokračovali dál a podařilo se jim dostat za plot okolo obvodu instituce. Nahánění paviánů po silnici zaměstnanci zařízení natočil jeden ze svědků.

Zaměstnancům SNPRC se podařilo dostat všechny paviány zpět do výběhu a všem se podle prohlášení „vede dobře“.

Nicméně na sociálních médiích se lidé nad útěkem dojímali a mnozí vyjádřili myšlenku, že by paviáni měli být přemístěni do azylu.

Tamější zpravodajský kanál KSAT v pondělí zveřejnil řadu dokumentů, které poskytla PETA a které ukazují, že od roku 2011 udělilo ministerstvo zemědělství tomuto zařízení několik pokut za problémy s welfarem, včetně několika úmrtí. V roce 2013 jeden pavián zemřel na sepsi z ran, které „se nikdo neobtěžoval ošetřit“. V dalším případě v roce 2015 bylo zabito mládě dospělým samcem kvůli „nedostatečné komunikaci mezi zaměstanci“, které vedla k tomu, že agresivní samec získal přístup k matce s mládětem.

Převzato z Huffington Post