Kostarika zakáže fosilní paliva, a stane se tak první dekarbonizovanou společností světa

Nový kostarický prezident oznámil, že má v plánu zakázat používání fosilních paliv. Kostarika by se tak stala první dekarbonizovanou zemí na světě.

Carlos Alvarado, osmatřicetiletý bývalý novinář, zprávu oznámil minulý týden během své inaugurace.

„Dekarbonizace je pro naši generaci velkým úkolem a Kostarika se musí stát jednou z prvních zemí, kterým se to podaří,“ uvedl.

„Stojí před námi ohromný a nádherný úkol vyřadit z našeho hospodářství fosilní paliva, abychom uvolnili cestu čistším a obnovitelným zdrojům energie.“

(Kostaričtí anarchisté zatčeni během pochodu za uzavření zoo)

Prezident na obřad v San Jose symbolicky dorazil v autobuse poháněném vodíkem.

Minulý měsíc Alvarado prohlásil, že spustí plán na ukončení používání fosilních paliv do roku 2021 (které bude zároveň i oslavou 200 let kostarické nezávislosti).

„Jakmile dosáhneme dvou set let nezávislého života, posuneme Kostariku vpřed a budeme slavit… že jsme se zbavili benzínu a nafty v naší dopravě,“ slíbil během svého vítězného proslovu.

Již dnes Kostarika vyrábí více než 99 procent své elektřiny z obnovitelných zdrojů. Dosáhnout nulové uhlíkové dopravy v krátkém časovém horizontu však bude podle odborníků významnou výzvou i pro zemi známou svým ekologickým cítěním.

Jose Daniel Lara, energetický výzkumník z University of California-Berkeley, uvádí, že absolutní eliminace fosilních paliv je během několika let spíše nereálná, i když plán položí základy, které tento cíl přiblíží.

„Takového návrhu si musíme cenit spíše pro jeho rétorickou hodnotu než pro technickou přesnost,“ dodal Lara.

Oscar Echeverría, prezident Asociace dovozců vozidel a strojů, prohlásil, že přechod od fosilních paliv v dopravě nemůže být uspěchán, jelikož trh s čistou dopravou není příliš rozvinutý.

„Pokud neexistuje žádná infrastruktura, pravomoci, dostupné ceny a řízení odpadu, povedeme tento projekt na porážku. Musíme být obezřetní,“ uvedl Echeverría.

Ale ekonomka Monica Araya, odbornice na udržitelnost a ředitelka organizace Costa Rica Limpia, která propaguje obnovitelnou energii a elektrickou dopravu, prohlásila, že pokud se země, která se stále rychleji odklání od fosilních paliv, začne soustředit na dopravu – jednu z největších překážek – vyšle tím jasnou zprávu celému světu.

„Odstranění fosilních paliv je velkou myšlenkou vycházející z malé země. Tato myšlenka si získává na stále větší mezinárodní podpoře i díky vzestupu nových technologií, dodala.

(Kostarika zavře své ZOO a osvobodí zvířata ze zajetí)

Směřování Kostariky k čisté energii nečelí ani hrozbě negativní odezvy. Z části je to díky tomu, že ropný průmysl či plynárenství zde nezastávají nijak závažnou pozici.

Roste však poptávka po autech i dalších způsobech přepravy a právě to se může stát největší překážkou ve splnění nového cíle, říká Lara.

Podle dat Národního registru bylo v roce 2016 zaregistrováno dvakrát tolik aut, co se zde narodilo dětí.

V současné době je právě doprava největším zdrojem zdejších emisí klimatických plynů. Podle Národního meteorologického institutu pochází 64 procent emisí z dopravy, z toho více než dvě třetiny jsou z dopravy.

Podle zprávy rady složené z předních odborníků kostarické univerzity veřejná doprava zápolí s pokrytím potřeb země.

Kvůli tomu dramaticky vzrostla poptávka po osobních autech. Samotný automobilový průmysl v roce 2015 vzrostl o 25 procent – Kostarika se tak stala jedním z nejrychleji rostoucích automobilových trhů Latinské Ameriky.

Středolevý Alvarado porazil svého křesťansko-konzervativního rivala a jmenovce  Fabricia Alvarado, jehož kampaň byla zvětší části postavena na nesouhlasu s manželstvím osob stejného pohlaví. Nový prezident v druhém kole získal 60 procent hlasů a svého úřadu se ujal 8. května.

Převzato z The Independent