Aktivisté v utajení odhalili dlouhodobé týrání zvířat v evropské laboratoři

Laboratoř LPT v Mienenbüttelu nedaleko Hamburku provádí pro své klienty z celého světa testy toxicity na psech, kočkách, opicích a králících.

Aktivisté z organizace SOKO Tierschutz a Cruelty Free International v utajení zdokumentovali nevhodné podmínky, nelegální množení zvířat a kruté týrání zvířat. Odhalili tak šokující důkazy o tom, že německá policie není schopna ochránit „laboratorní“ zvířata.

(Kdo jsou zvířata, na kterých provádíme pokusy?)

Během vyšetřování, které probíhalo od prosince 2018 do března 2019, aktivisté opakovaně zaznamenali prudké krvácení u psů, kterým byly do krku násilně vtlačeny trubičky či kapsle. Na záznamech jsou vidět zakrvácené kotce. Kromě krutého zacházení za jejich úmrtím stojí i skutečnost, že se jim nedostávalo dostatečné péče a dozoru. „Je hrozné pozorovat, jak ti psi touží po pozornosti a péči, ale místo toho tak krutě umírají v kaluži vlastní krve,“ popisuje scénu jeden z aktivistů.

Záznam z investigace najdete zde. Upozorňujeme, že nejde o žádné pěkné záběry.

Nejhorším podmínkám v laboratoři však byly vystaveny opice. Obývají těsné bateriové klece, které neobsahují žádné zákonem předepsané obohacení. Tato divoká zvířat trpí stresem ze zajetí. Následkem toho se nepřestávají točit v kruzích a houpat se ze strany na stranu. Některé z klecí ani nesplňují závazné normy EU. I opice musely během experimentů snášet kruté zacházení. Při nich docházelo ke krvavým zraněním. Na záznamu dokonce jeden ze zaměstnanců mrštil opicí do dveří. Další zaměstnanec uvádí, že odpor vůči těmto útokům je zbytečný – jeho nadřízeného hlášení o porušování zákonů nezajímají. V celé laboratoři je zaměstnaný jen jediný školený ošetřovatel zvířat. Ostatní zaměstnanci jsou původně řezníci, mechanici či hudebníci.

(Zemřel bígl Vita, symbol boje proti vivisekci)

V rámci jedné studie pro veterinární společnost laboratoř porovnávala antibiotikum se stejným lékem s příchutí. Kočky, které byly pro tuto studii vybrány, byly napichovány i třináctkrát za den. Zaměstnanci opět nebyli řádně proškoleni a zvířata za to zaplatila svými životy.

Kromě toho musela zvířata v této vivisekční laboratoři snášet i transport po celém světě: kočky pocházely ze Španělska, psi z USA, opice z Číny.

Většina studií skončila úmrtím zvířat. Video ukazuje, že psi byli doslova zmasakrováni a kočky skončily v odpadkových pytlích.

LPT je skupinou soukromých laboratoří, které provádějí testy toxicity vyžadované úřady pro farmaceutické, průmyslové a agrochemické společnosti po celém světě. Během těchto testů jsou zvířata trávena, aby vivisektoři zjistili, kolik látky či léku způsobí vážné škody. Podle toho odhadují „bezpečnou“ dávku pro lidi. Stále se zvyšující množství látky je zvířatům vpichováno, případně jsou nucena ji polykat či vdechovat. Mezi toxické účinky, které vědci následně pozorují, patří zvracení, vnitřní krvácení, dechová tíseň, horečka, letargie, selhání orgánů a nakonec smrt. Zvířatům nejsou poskytována anestetika ani analgetika.

(Nenechte se oklamat roztomilými záběry naklonovaných opic – jejich život bude plný bolesti)

Jelikož každý živočišný druh může na stejnou látku reagovat odlišně, reakce u lidí může být naprosto jiná než u jiných zvířat. Proto jsou tyto testy nespolehlivými ukazateli bezpečnosti a účinnosti u lidí.

„Každý rok jsou v Evropě záměrně otráveny stovky tisíc zvířat kvůli toxikologickým testům. Náš průzkum odhaluje otřesné utrpení zvířat, nedostatečnou péči o ně, špatné metody i porušování evropských a německých zákonů. Vyzýváme k prověření tohoto případu i podobného testování v Evropě,“ prohlásila Michelle Thew z Cruelty Free International.

V Německu každý rok kvůli vivisekci zemře přinejmenším 2,8 milionu zvířat. SOKO Tierschutz a Cruelty Free International vyzývají k okamžitému ukončení staromódních, nebezpečných a krutých toxikologických testů na zvířatech a uzavření této laboratoře úřady. „Je nezodpovědné, že stát tyto testy vyžaduje, ale testy toxicity na psech či králících nepodléhají schválení. V tu chvíli se Německo vyváže ze své odpovědnosti. Údajné bezpečnostní testy navíc lidem nepřinášejí žádnou pojistku, jen krutou smrt pro zvířata,“ prohlašuje Friedrich Mülln ze SOKO Animal Welfare, který sám v roce 2003 pracoval v utajení v podobné laboratoři. „Bohužel se podmínky vivisekce od té doby ještě zhoršily. Šokuje mě, že jsou divoké opice stále drženy v tak otřesných podmínkách,“ dodává.