Německá laboratoř po skandálu zavírá brány. Aktivisté tlačí na uzavření dalších.

Soukromá výzkumná laboratoř sídlící nedaleko Hamburku se ocitla pod palbou poté, co aktivisté zveřejnili hrůzné záběry získané v utajení. Laboratoř nyní na nátlak aktivistů uzavírá své brány. První zvířata již byla převezena do jiných zařízení.

Připoutané opice, psi sedící ve vlastní krvi – kruté záběry z vivisekční Laboratoře farmakologie a toxikologie (LPT) v Mienenbüttelu u Hamburku budou brzy minulostí. Podle informací neziskové organizace Soko Tierschutz se laboratoř zavírá.

Od prosince 2018 do března 2019 dokumentovali aktivisté v utajení podmínky a zacházení se zvířaty ve vivisekční laboratoři provádějící toxikologické testy pro zemědělské, farmaceutické a průmyslové společnosti z celého světa. Po zveřejnění záznamů byla podána trestní oznámení – bylo zjištěno ohromné porušování německých i evropských zákonů, týrání zvířat i falšování výsledků testů.

(Aktivisté v utajení odhalili dlouhodobé týrání zvířat v evropské laboratoři)

19. října 2019 proběhla první demonstrace, na které tisíce lidí požadovali okamžité uzavření laboratoře a zpřísnění požadavků na provádění vivisekčních testů.

Laboratoř, která prováděla experimenty na opicích, psech a kočkách, se nyní údajně uzavírá. Ve čtvrtek již bylo 78 opic převezeno pod dohledem veterinární správy zpět k nizozemskému dodavateli. Oficiální uzavření laboratoře zatím nebylo vyhlášeno. Aktivisté však zjistili, že se čeká „jen“ na dokončení pokusů ve studii společnosti Merck. „Skončí tak téměř šedesát let utrpení na tomto místě,“ prohlásili aktivisté.

Osud zbývajících zvířat je stále ve hvězdách. Aktivisté požadují, aby byla převezena do bezpečí. U opic bohužel není na záchranu legálními způsoby naděje, jelikož pro laboratoře mají hodnotu tisíců EUR. Ty „nepoužité“ budou prodány do jiných laboratoří a ostatní jsou již mrtvé, nebo budou zabity v posledních pokusech pro společnost Merck. U psů a koček je situace jiná. Z větší části již byla tato zvířata využita a jejich hodnota pro tento průmysl je tak malá, že se jim převoz do jiné laboratoře ani nevyplatí. Navíc sotva nějaká laboratoř si vezme „použitá“ zvířata. „Máme místo pro všechna zvířata. Civilizovaná společnost by nedovolila, aby tato zvířata, která celé roky trpěla v LPT, byla zabita,“ prohlásil Friedrich Mülln z organizace SOKO Tierschutz.

(Kdo jsou zvířata, na kterých provádíme pokusy?)

Uzavření laboratoře je však jen začátek. Aktivisté požadují uzavření zbylých třech laboratoří společnosti a ukončení „nesmyslných, krutých a zastaralých experimentů“. „LPT se pokouší odvést pozornost od dalších laboratoří, kde bude dál docházet k mučení králíků, morčat, myší, potkanů, prasat a ryb. To nedovolíme. Čekáme, kdy se konečně vyjádří úřady. Jsou to již čtyři týdny, důkazy se mohou ztratit a žalobce dál čeká. Tento skandál neohrožuje jen zvířata, ale i lidi,“ dodává Mülln.

Další demonstrace za ukončení pokusů na zvířatech vypukne v sobotu 16. 11. 2019 ve dvě hodiny odpoledne v Hamburku.