Ve Švédsku shořela kožešinová farma. K požáru se přihlásili osvoboditelé zvířat

Před devátou hodinou večerní ve středu 30. října 2019 byli přivoláni hasiči k uhašení požáru norčí farmy ve švédském kraji Blekinge. Na místo dorazily jednotky ze čtyř okolních měst. Dvacítce hasičů hned bylo zřejmé, že hořící budovy již nepůjde zachránit. V jedenáct hodin měli požár pod kontrolou. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Jedna z budov sloužila jako sklad a zřejmě obsahovala větší množství nezpracovaných kožešin.

Policie se k případu nechtěla vyjádřit, jelikož na místě bude teprve probíhat vyšetřování.

K požáru se však mezitím přiznali osvoboditelé zvířat. Své prohlášení zveřejnili na webových stránkách BiteBack Magazine:

„Ve Švédsku je o jednu norčí farmu méně. Byla vypálena přímo v srdci švédského kožešnického průmyslu: v Sölvesborgu, městečku zvrácených tyranů zvířat a extrémních rasistů.
Farma byla prázdná, ale zabránili jsme dalšímu zneužívání. Nebyla zraněna žádná zvířata. Při požáru bohužel nezahynul žádný chovatel norků.
Všem kožešinovým farmářům ve Skandinávii: Příště to můžete být vy!
Zavřete, než bude pozdě.
/Djurrättsmilisen
Švédské milice za práva zvířat
Na památku Barryho Horna (Odpočívej v pokoji)“

Od roku 2001 platí ve Švédsku přísnější pravidla pro chov kožešinových některých zvířat – od roku 2000 zde nejsou žádné farmy na chov lišek, roku 2014 byla uzavřena poslední farma na chov činčil. Na zbylých kožešinových farmách opakovaně dochází k porušování zákona o welfaru zvířat. S chovem kožešinových zvířat nesouhlasí 80 % Švédů.