The Animal People: Když aktivismus otřásá mocí – nový dokument Joaquina Phoenixe

V dobách před 11. zářím 2001 sváděla americká vláda boj s jinou údajnou hrozbou – aktivisty za ukončení pokusů na zvířatech. Dokument z produkce Joaquina Phoenixa, který je možné od dnešního dne zhlédnout na internetu, zkoumá, co se stalo s organizací, která byla na počátku devadesátých let založena ve Spojeném království s cílem odhalit a zastavit týrání zvířat v největší evropské smluvní laboratoři.

Jejich jediným zločinem bylo to, že nemlčeli o přestupcích velkých korporací….

Když v roce 1999 vznikla kampaň Stop Huntingdon Animal Cruelty (SHAC – Zastavte týrání zvířat v Huntingdonu), nikdo ze zakládajících členů nemohl tušit, čeho všeho dosáhnou a jak za to budou „odměněni“. Jejich cílem bylo ukončit týrání zvířat společností Huntingdon Life Sciences (HLS). Každý rok je zde pokusům podrobeno více než sedmdesát tisíc zvířat – od potkanů po primáty. Při pokusech jsou zvířata trávena pesticidy, čistícími prostředky, barvivy či léky. Mezi největší klienty HLS patří Shell, Monsanto, Novartis, Bayer či DuPont.

V roce 1997 PETA zveřejnila videozáznamy, na kterých zaměstnanci laboratoře bijí a jinak napadají bígly, kteří byli součástí jedné z probíhajících studií. I když společnost přišla o povolení k provádění pokusů na zvířatech na pouhých šest měsíců, PETA se zalekla výhrůžek soudem a kampaně proti největší evropské laboratoři se ujal právě SHAC.

(Německá laboratoř po skandálu zavírá brány. Aktivisté tlačí na uzavření dalších.)

V listopadu 1999 tak vznikla nová kampaň – sahající od nenásilných protestů po přímé akce a údajné vypalování domů klientů a investorů HLS. Po rozšíření kampaně do USA se aktivisté záhy stali cílem policejního vyšetřování. I když se mohlo zdát, že FBI bude mít na práci závažnější problémy, aktivisté byli označeni za „domácí teroristy“. Toto označení s sebou přinášelo všechny brutální taktiky, které k „boji“ proti terorismu patří. V letech 2009 a 2010 bylo třináct členů SHAC odsouzeno k odnětí svobody v rozsahu od patnácti měsíců po jedenáct let.

SHAC 7 – šestice aktivistů, kteří byli souzeni za terorismus kvůli hrozbě, kterou představovali pro výdělek vivisekčního průmyslu.

Nový dokument Animal People se právě těmto událostem věnuje – sleduje příběh šesti zvířeckoprávních aktivistů, kteří byli obviněni z domácího terorismu. Mapuje počátky internetu jako mocného nástroje hnutí, které dokázalo zastavit tok finanční podpory držící laboratoř nad vodou. Když se však namísto nevinných dopisů a protestů začali aktivisté přiklánět k přímé akci, která konečně přinesla své ovoce, korporace se začaly bát svého pádu – začali se od nich odvracet investoři i zákazníci. Spojily se proto s úřady a bankami a rozhodly se úspěšné hnutí zničit.

Proti HLS se pořádají demonstrace dodnes…

Film však především sleduje, jaký dopad mělo toto hnutí na zákony a svobodu slova nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. Pod tlakem vivisekčního odvětví byly přepsány zákony, aby bylo možné aktivisty vůbec stíhat – tento trend pozorujeme dodnes například u takzvaných ag-gag laws, zákonů, které cílí na postavení odhalování přečinů v zemědělství a dalších oborech mimo zákon. Dokument se podrobně věnuje i tomu, jakému tlaku byli aktivisté podrobeni ze strany FBI, i tomu, jak to ovlivnilo budoucí zacházení s aktivisty všeho druhu – od Occupy Wall Street po Black Lives Matter.

(Zemřela bíglice Vita, symbol boje proti vivisekci)

Jedním z hrdinů dokumentu je i Will Potter, novinář, který o tomto tématu napsal knihu Green is the New Red (Zelená je nová rudá). Zamýšlí se v ní nad honem úřadů na aktivisty, nad údajným terorismem hnutí, které nikdy nikoho nezabilo, ale i nad tím, jak úřady používají stejné taktiky na novou „zelenou hrozbu“, jako používaly na tu „starou rudou“.